Steps - Anahit Care

Poradnik dla Opiekunek

Najczęściej zadawane pytania

I. SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI – Aby zacząć współpracę z naszą firmą wystarczy wypełnić prosty formularz aplikacyjny , który znajduje się na naszej stronie internetowej. Podczas wypełniania formularza , nie musisz odrazu podawać wszystkich danych. Po wstępnej weryfikacji informacji zawartych w formularzu , oddzwonimy do Ciebie!
W celu zgłoszenia swojej kandydatury możesz również zadzwonić pod numer +48 786 865 507
Kwestionariusz osobowy to pierwszy krok do rozpoczęcia pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

II. WYBÓR OFERTY – To Ty decydujesz kiedy , na jak długo i do kogo chcesz jechać. Wszystkie aktualne oferty dostępne są w zakładce OFERTY PRACY. W naszej bazie danych znajdują się tylko sprawdzone oferty pracy .

III. WYPEŁNIJ DOKUMENTY – Po akceptacji klienta wyślemy Ci niezbędne dokumenty oraz umowę do podpisania. Wszelkie formalności załatwiamy drogą elektroniczną.

IV. WYJAZD – Już nic nie stoi na przeszkodzie by spakować walizkę i wyjechać do pracy jako OPIEKUNKA/OPIEKUN ANAHIT.

Po wysłaniu aplikacji poprzez formularz na stronie lub kontakt za pomocą nr tel. +48 786 865 507, kolejnym krokiem rekrutacji jest wstępna rozmowa telefoniczna, w której zadamy proste pytania dotyczące Twojej kandydatury m.in. :
  • co motywuje Cię do podjęcia pracy,
  • jakie są powody złożenia przez Ciebie kandydatury,
  • jak widzisz ścieżkę Twojej kariery jako opiekunka,
  • jakie masz oczekiwania względem Twojego stanowiska
Ponadto zweryfikujemy odpowiedzi udzielone przez Ciebie w formularzu aplikacyjnym:
  • jakie masz doświadczenie zawodowe,
  • jakie kursy masz przebyte oraz jaką styczność z poszczególnymi schorzeniami,
  • czy posiadasz referencje z poprzedniej pracy,
  • jaki jest u Ciebie poziom języka niemieckiego
Pamiętaj ! Rozmowa telefoniczna to czas na zaprezentowanie przez Ciebie swoich umiejętności oraz autoprezentacja. Liczy się pierwsze wrażenie , dlatego należy być pewnym siebie i skupionym. To również czas na zadanie nurtujących Cię pytań dotyczących pracy takich jak: kwestia wynagrodzenia, obowiązki, które będą do Ciebie należeć czy organizacja wyjazdu.
 
Po pozytywnej weryfikacji zaproponujemy Ci ofertę pracy , która odpowiada Twoim wymaganiom oraz doświadczeniu.

Formularz wyraża chęć udziału kandydata/kandydatki w procesie rekrutacji oraz dostarcza Nam najważniejszych informacji na jego/jej temat. Poza danymi osobowymi formularz zawiera rubryki dotyczące: poziomu znajomości języka obcego, umiejętności w opiece, posiadania prawa jazdy czy doświadczenia w opiece.

Dzięki danym zawartym w formularzu agencja może lepiej dopasować opiekunkę do potrzeb seniora. Dodatkowo dokument daje wpływ kandydatom na wybór podopiecznego oraz długość swojego pobytu za granicą.

Do formularza należy wpisywać dane zgodne ze stanem faktycznym. Unikniemy dzięki temu nieporozumień w przypadku wyjazdu do pracy i ewentualnych roszczeń ze strony rodziny. Przede wszystkim jednak pozwoli nam to na budowanie dobrej relacji i zaufania od początku współpracy na linii opiekunka-agencja.

Elementem dodatkowym, który może zostać dołączony do formularza, jest zdjęcie lub dokument potwierdzający wykształcenie, umiejętności bądź przebyte kursy. Dokumenty te zdecydowanie podnoszą wiarygodność aplikacji i stanowią cenne informacje w procesie rekrutacji.

Od Naszych kandydatek oczekujemy przede wszystkim przyjaznego nastawienia do drugiego człowieka , cierpliwości, sumienności, odpowiedzialności oraz uczciwości. Zaangażowanie w pracę to podstawa zadowolenia obu stron.

Dodatkowo wymagamy minimalnego doświadczenia w opiece nad osobami starszymi ( w pracy bądź we własnej rodzinie) oraz przynajmniej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego.

Nasza Agencja zajmuje się wyszukiwaniem opiekunek do pracy w modelu z zamieszkaniem z podopiecznym. Praca , która jest wykonywana przez opiekunkę to głównie pomoc przy czynnościach codziennych oraz prowadzenie gospodarstwa domowego.  Zakres obowiązków zależy od sprawności podopiecznego jak i od tego jakie obowiązki zostaną określone jeszcze przed początkiem obowiązywania umowy pomiędzy opiekunem a podopiecznym ( i jego rodziną). Wszelkie obowiązki powinny zostać w spisanej umowie o pracę lub innym dokumencie.
 
TYPOWE ZADANIA OPIEKUNA:
 
ZDROWIE
– Pomoc w czynnościach związanych z codzienną pielęgnacją i utrzymaniem higieny, toaletą oraz myciem,
 
– Pomoc w regularnym przyjmowaniu odpowiednich leków,
 
– Towarzystwo i wsparcie emocjonalne,
 
– Aktywizacja podopiecznego – polega na odpowiedniej organizacji czasu dla seniora oraz doborze zajęć, które pozytywnie bedą wpływać na stan psychofizyczny – ćwiczenia pamięci, regularny cykl dnia i nocy czy aktywnie spędzony dzień, w zależności od stanu zdrowia naszego podopiecznego. Pamiętajmy by nie wyręczać osób starszych w pojedynczych prostych zadaniach, które mogą wykonywać samodzielnie- czują się wtedy bardziej przydatne a to tylko pozytywnie wpływa na ich codzienność.
 
– Ruch- Spacery oraz ruch na świeżym powietrzu jest nieodzownym elementem dnia codziennego każdego seniora. Jeśli Nasz podopieczny ma problemy z przemieszczaniem się, zadaniem opiekunki jest pomoc przy wstawaniu czy siadaniu oraz asekuracja podczas codziennych czynności
 
–  Dieta – Opiekunka powinna zadbać o to, aby jej podopieczny otrzymywał regularne posiłki dostosowane do jego schorzeń. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać niezbędne wartości odżywcze. Nie musisz być profesjonalną kucharką ale warto zdobyć wiedzę na temat indeksu glikemicznego spożywanych produktów i tematu diety cukrzycowej.
 
PROWADZENIE GOSPODARSTWA DOMOWEGO
– Sprzątanie,
– Pranie,
– Przygotowanie i podawanie posiłków,
– Robienie zakupów,
– Zapisywanie wydatków,
– Czasami zdarzają się wizyty na poczcie lub u lekarza, gdzie opiekunka pomaga przy załatwieniu formalności,
– Jeśli opiekun posiada prawo jazdy, zdarza się podwożenie seniora w różne miejsca, m.in lekarz, sklep czy apteka
 
Często zdarza się , że przy prowadzeniu gospodarstwa domowego pomaga rodzina, robi zakupy czy zamawia wcześniej przygotowane posiłki. Opiekunka zajmuje się sprzątaniem powierzchni codziennie użytkowanych, do jej obowiązków nie należą prace fizyczne, sprzątanie piwnic czy strychów bez uprzedniego porozumienia się z rodziną . Opiekunka nie jest służącą i bez względu na formę zatrudnienia należy się jej odpoczynek i czas wolny.
 
Uwaga! Należy pamiętać , że Niemcy są bardzo restrykcyjnym krajem pod względem opieki medycznej. Wykonywanie zastrzyków, podawanie kroplówek czy w określonych przypadkach zmiany opatrunków mogą być wykonywane jedynie przez wykwalifikowane niemieckie służby medyczne, wykwalifikowane pielęgniarki czy lekarzy. Złamanie tych zasad może prowadzić do odpowiedzialności karnej.  Opiekunka może jedynie nadzorować przyjmowanie leków . Wszelkie czynności , które mogą być wykonywane w pracy opiekunki są opisane w Socialgesetzbuch- niemieckiej ustawie o opiece socjalnej i społecznej. Zadanie opiekunki to pomaganie w codziennych czynnościach , wsparcie psychiczne oraz dbanie o socjalizację podopiecznego. 
 
Przeważnie okres zlecenia na jakie wyjeżdża opiekun/opiekunka trwa około 6-8 tygodni. Oczywiście zdarzają się także poszczególne dłuższe wyjazdy. Przy pojedynczych ofertach na zastępstwo niekiedy wyjazd trwa 2-4 tygodni.
Praca jest w pełni legalna oparta o umowę zlecenie. Proponujemy jedynie legalne zatrudnienie z ubezpieczeniem na warunkach polskich bądź niemieckich.
 
Praca opiekunki odbywa się w trybie delegowania ( warunki polskie ) a konieczność odprowadzania składek w Niemczech wynika z przepisów dotyczących koordynacji zabezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 13 ust.3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 , osoba która normalnie wykonuje pracę najemną i prowadzi działalność na własny rachunek w różnych państwach członkowskich, podlega ustawodawstwu państwa, gdzie wykonuje swoją pracę- w którym ma zatrudnienie.
Wysokość wynagrodzenia zależy od przypadku podopiecznego, stopnia trudności Twojej pracy, od tego czy będziesz się zajmować jedną osobą czy też dwiema oraz od Twojego doświadczenia i stopnia języka niemieckiego.
Nie pobieramy absolutnie żadnych opłat od naszych kandydatów. Agencje , które pobierają jakiekolwiek opłaty działają w sposób bezprawny.