Mój pierwszy wyjazd do Niemiec
Kiedy wyjeżdżasz gdzieś po raz pierwszy bądź zaczynasz nową pracę za granicą niekiedy towarzyszy Ci lęk i niepokój. Niepotrzebnie! Z naszym poradnikiem podpowiemy Ci jak się przygotować do pierwszego wyjazdu.
DECYZJA O WYJEŹDZIE
Przy podjęciu decyzji o wyjeździe do pracy warto przede wszystkim zdecydować się na taką ofertę pracy, aby była odpowiednio dobrana do Twojego doświadczenia i kompetencji. Miej pewność, że podołasz opiece nad podopiecznym. Już sama podróż i wyjazd to wyzwanie, dlatego nie bierz na swoje barki więcej niż zdołasz udźwignąć. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie i podopiecznemu niepotrzebny stres. Z tego powodu w momencie rekrutacji podawaj tylko rzetelne informacje. Naszym zadaniem jest dopasowanie oferty specjalnie dla Ciebie! Upewnij się , że na pewno chcesz wyjechać i miej przekonanie, że podjęta przez Ciebie decyzja jest słuszna i właściwa.
WYJAZD- KROK PO KROKU
Po podpisaniu umowy z ANAHIT zgłaszasz chęć do wyjazdu zgodnie z zadeklarowanym terminem oraz na konkretną ofertę. Określona przez Ciebie dyspozycyjność uzgodniona jest w umowie z terminem dogodnym dla obu stron. Czasami wyjazd następuje 1-2 dni po podpisaniu umowy, natomiast zwykle jest to okres około dwóch tygodni do momentu wyjazdu. Przy podpisywaniu umowy otrzymasz również wszelkie informacje oraz dokładny profil przyszłego podopiecznego takie jak : opis stanu zdrowia,niezbędne czynności, które należy wykonywać przy podopiecznym jak i w jego domu oraz warunki socjalne.
ORGANIZACJA TRANSPORTU
Nasza Agencja nadzoruje zarówno wyjazd jak i powrót z Niemiec. Z reguły to my opłacamy jak i zapewniamy organizacje Twojego wyjazdu oraz powrotu. W niektórych przypadkach na wybrane miejsca pracy to opiekun/opiekunka zamawia sobie transport a po przyjeździe dostaje zwrot kosztów podróży bezpośrednio od rodziny podopiecznego.
PRZYGOTOWANIE MERYTORYCZNE DO WYJAZDU
NAUKA JĘZYKA
Wyjazd do pracy jest możliwy jedynie w momencie kiedy opiekun/opiekunka jest w stanie swobodnie komunikować się z podopiecznym . Kandydaci/Kandydatki , którzy nigdy nie mieli styczności z językiem niemieckim powinni podjąć edukacje językową na kilka miesięcy przed przystąpieniem do pracy. Podczas nauki i przygotowywania do wyjazdu , warto zwrócić uwagę na zaznajomienie się ze słownictwem niemieckim z poniższych kategorii:
- zwroty grzecznościowe i konstruowanie podstawowych prostych zdań,
- powszechne choroby seniorów oraz części ciała,
- przedmioty codziennego użytku ,
- czynności związane z codzienną opieką,
- liczebniki, godziny, dni tygodnia czy miesiące,
- podstawy gramatyki
Na kilka dni przed wyjazdem, również polecamy by skorzystać z powtórek językowych i utrwalić słownictwo szczególnie związane z konkretnym przypadkiem naszego seniora. W zakładce NAUKA JĘZYKA znajdziesz przydatne podstawowe zwroty.
CO SPAKOWAĆ DO WALIZKI?
DOKUMENTY :
- dokument tożsamości – dowód osobisty bądź paszport,
- prawo jazdy (jeśli posiadamy),
- dokumenty związane z pobytem w Niemczech- umowę oraz szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu, numery telefonów do ANAHIT oraz do rodziny seniora
RZECZY OSOBISTE :
- pieniądze i kartę do bankomatu,
- telefon komórkowy z doładowaną kartą oraz ładowarkę do telefonu,
- kosmetyki , środki higieny osobistej , przyjmowane leki,
- wygodne ubranie,
- zmienne obuwie,
- ubiór dopasowany do pory roku
PONADTO :
- rozmówki bądź słownik polsko-niemiecki,
- notes,
- laptop lub tablet (jeśli posiadasz) – do rozmowy z bliskimi bądź nauki języka w wolnych chwilach- często zdarza się , że w wybranych ofertach opiekunka ma dostęp do internetu