Co warto mieć na uwadze podczas poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? - Anahit Care
opieka_nad_osobami_starszymi_niemcy

Co warto mieć na uwadze podczas poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Poszukuję pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech”, “Podejmę się opieki nad niemieckim seniorem”, “Jak znaleźć pracę w Bawarii?” – to tylko kilka z często wpisywanych w wyszukiwarki haseł. Coraz gorsza sytuacja ekonomiczna w Polsce zmusza kobiety do rezygnacji z dotychczasowej pracy na rzecz tej zagranicą. Co za tym przemawia? Przede wszystkim lepsze zarobki, które idą w parze ze świetnymi warunkami. Warto jednak pamiętać o tym, że praca opiekunki wiąże się z wieloma poświęceniami. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, co warto mieć na uwadze podczas poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Chęci nie są równe możliwościom

opieka nad starszą osobą

Wiele kobiet poszukujących pierwszej pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest w stanie podjąć się każdego zlecenia. Chociaż dobre chęci i entuzjazm są bardzo ważne, warto na spokojnie przeanalizować daną ofertę – mogą one szybko zniknąć po podjęciu się zlecenia. Wysokość stawki za opiekę nad seniorem często jest zależna od stopnia trudności obowiązków. Jeżeli podopieczny ma problem z chodzeniem, myciem się, ma skłonności do odmawiania współpracy lub nie przesypia nocy, wymaga on większego zaangażowania ze strony opiekunki. Wiąże się to z większą stawką, która ma za zadanie zachęcić ewentualną kandydatkę do podjęcia się trudnej pracy.
Chociaż wysokie wynagrodzenie za problematycznych podopiecznych z pewnością kusi wiele początkujących opiekunek, nie warto rzucać się na głęboką wodę. Żadne pieniądze nie są warte stresu oraz nadmiaru obowiązków, którym kandydatka nie jest w stanie sprostać. Podczas szukania pracy w Niemczech jako opiekunka niezwykle ważne jest ocenienie swoich faktycznych umiejętności i możliwości.

Komunikacja to podstawa

Każdy, kto miał przyjemność chociaż raz odwiedzić naszych zachodnich sąsiadów wie, że ich słabą stroną jest język angielski. Powszechnie uważa się, iż jest on furtką do sprawnej komunikacji w każdym kraju – Niemcy jednak należą do wyjątków. Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, należy wziąć pod uwagę swoją faktyczną znajomość języka niemieckiego.
Wymagany poziom jest w pełni zależny od danej oferty. W przypadku, gdy obowiązki kandydatki mają ograniczać się do pielęgnowania podopiecznego, wystarczy znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Zdarza się jednak, że opiekunki są również odpowiedzialne za robienie zakupów, towarzyszenie podczas wizyt lekarskich czy też załatwianie spraw urzędowych. W takim przypadku od kandydatki oczekuje się płynnej, wręcz natywnej znajomości języka w mowie i piśmie. Podczas szukania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, należy realistycznie ocenić swoje umiejętności. Czwórka na świadectwie z liceum skończonego kilka lat temu nie oznacza, że kandydatka poradzi sobie z zakupami w aptece lub rozmową z lekarzem! Na szczęście wiele agencji pracy – w tym ANAHIT – przygotowuje również oferty dla kobiet, których umiejętności ograniczają się do podstawowej gramatyki i branżowego słownictwa.

Opieka nie tylko fizyczna

starsza osoba

Niemieckie służby zdrowia podchodzą bardzo rygorystycznie do kwestii podawania zastrzyków, kroplówek oraz zakładania pewnych opatrunków. Mogą to robić jedynie wykwalifikowane pielęgniarki – dlatego więc praca opiekunki osób starszych w tym kraju ogranicza się do pomocy w dbaniu o higienę, a także prowadzenia gospodarstwa domowego. Warto jednak pamiętać o tym, że podopieczni takich firm jak ANAHIT to osamotnione osoby starsze, które są w pełni uzależnione od innych. Za szukanie pracy jako opiekunka w Niemczech nie powinny więc zabierać się osoby niewrażliwe, o niskim poziomie empatii.

Zdarza się, że opiekunka to jedyna osoba, którą podopieczny widzi na co dzień. Wspólne spędzanie czasu – np. spacery, czytanie książek, oglądanie filmów lub rozwiązywanie krzyżówek – może mieć ogromny wpływ na jego stan psychiczny. Seniorzy często łakną kontaktu i cieszy ich nawet krótka rozmowa na błahy temat. Po wykonaniu porannej toalety i zjedzeniu posiłku, warto poświęcić podopiecznemu więcej uwagi i pomóc mu w przyjemnym, a przy tym produktywnym spędzeniu czasu wolnego. Oczywiście, opiekunka nie jest robotem i po wykonanych obowiązkach ma pełne prawo do należytego odpoczynku. Jeżeli jednak kandydatka poszukuje pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech z zamiarem wykonywania jedynie swoich niezbędnych obowiązków, z pewnością nie będzie mile wspominana przez podopiecznych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *